TrzyDomki

Stacja meteo w bukowcu

Amatorska stacja meteo, pozwala na pomiar temperatury, względnej wilgotności powietrza, siły i kierunku wiatru oraz opadów deszczu.

Dzisiejsze pomiary

Korbania to niezbyt wysoki szczyt (894 m n.p.m.) w Bieszczadach Zachodnich, w paśmie Łopiennika i Durnej i doskonały punkt widokowy. I choć jest nieco ograniczony wysoką roślinnością do strony wschodniej i północnej, to i tak dla samych widoków wart odwiedzenia. Wiedzie nań wprost z Bukowca przyjemny, oznaczony na zielono, szlak turystyczny poprowadzony głównie w lesie.

Aby dotrzeć na Korbanię należy się kierować w Bukowcu drogą w stronę kościoła, minąć go z prawej strony, następnie, idąc wzdłuż wiejskich zabudowań, dojść do skrzyżowania z drogą prowadzącą do miejscowości Polanki.

Ścieżka z Bukowca na Korbanię, zwaną również Patryją, to najkrótszy szlak na ten szczyt. Wejście zajmie nam wg opisu 1,5 do 2 godzin (choć sprawny piechur pokona tę drogę w znacznie krótszym czasie), zejście tą samą trasą nieco mniej niż 1 godzinę. Mimo zapewnień niektórych przewodników o jego trudności jest łatwy i bardzo przyjemny, zwłaszcza latem.

Na szczycie czeka na nas drewniana 6-metrowa wieża widokowa, wybudowana tutaj przez Nadleśnictwo Baligród, które przy okazji rewitalizacji szlaku w 2014 roku wycięło na szczycie zbyt wybujałą roślinność, wybudowało drewnianą wiatę ze stołem i ławami, schron dla turystów i wyznaczyło miejsce na ognisko.

Korbania stała się również wymarzonym punktem dla amatorów fotografii. Z wieży widokowej roztacza się bowiem przepiękny widok na Pogórze Bieszczadzkie, Jezioro Solińskie, zaporę i bieszczadzkie połoniny aż po Tarnicę. Niektórzy spędzają tam nawet noc w oczekiwaniu na zjawiskowy świt.

Ze szczytu możemy zejść ponownie do Bukowca lub wybrać szlak alternatywny do Łopienki, gdzie można podziwiać otwartą dla turystów cerkiew, przez Przełęcz Hyrcza, tu podziwiając przepiękny widok na dolinę między pasmem Durnej i Korbani, albo zejść do Tyskowej.

Dla ciekawych – Korbania znajduje się w północnej części Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, granica przebiega dokładnie przez jej szczyt. Jej nazwa zaś ma pochodzić z języka wołoskiego od słowa corb czyli „kruk” - Korbania czyli Krukowa. Kolejna nazwa szczytu – Patryja - pojawiła się w XIX wieku. Pochodzi od słowa „wypatrywanie”. Na szczytach noszących tę nazwę umieszczano tzw. wieże triangulacyjne, czyli geodezyjne, umożliwiające dokonywanie pomiarów na duże odległości. Swoje znaczenie znaczenie straciły w dobie pomiarów dokonywanych technikami GPS.

 

Źródło:

www.twojebieszczady.net
www.krajoznawcy.info.pl

W grupie znajomych czy we dwoje, na balu, czy podczas kameralnego spotkania  - dobrze przyrządzone grzane wino pasuje do każdej noworocznej zabawy. Ale najlepiej jego smak i aromat docenicie, pijąc je gorące w Sylwestra 2017/2018 przy rozpalonym kominku, w drewnianym domku w Bieszczadach.

Przyjemna i lekka ścieżka spacerowa powstała niedawno w Bukowcu. To 2-kilometrowa pętelka doskonała na 30-minutowy spacer z dziećmi, dla osób o słabszej kondycji czy popołudniowy relaks. Zwieńczeniem krótkiej wycieczki może być posiłek przyrządzony w drewnianej wiacie wyposażonej w drewniane stoły, ławy i prawdziwy piec.

Aby dotrzeć do otaczarni, musicie się kierować drogą na miejscowość Rajskie. Początek ścieżki spacerowej znajdziemy w naszym Bukowcu, ok. 100 metrów za mostem nad Solinką. Wjazd po prawej stronie drogi jest dobrze oznaczony. Możecie tu dojechać autem, a na miejscu znajdziecie duży utwardzony parking.

 

 

Nazwa „otaczarnia” pochodzi od miejsca składowania masy bitumicznej – materiału  do budowy bieszczadzkich dróg. Zniszczony niegdyś teren otaczarni, opanowała dziś bieszczadzka roślinność i Nadleśnictwo Baligród, które postanowiło zagospodarować teren, przygotowując ścieżkę  „Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Bieszczadzkie”.

Po wjeździe na parking rzuca się w oczy obszerna drewniana i kryta gontem wiata z kilkoma stołami, ławami i prawdziwym piecem. Obok wytyczono miejsce na ognisko. Z doniesień Gości Trzech Domków wiemy, że doskonale nadaje się również na przygotowanie pieczonki – garnka postawionego nad ogniskiem z bardzo kaloryczną ale cudowną w smaku zawartością.

Tych, którzy nie utkną zaraz przy piecu albo przy ognisku, Nadleśnictwo skieruje w stronę Solinki, wzdłuż której prowadzi początkowo nasza ścieżka. W kilku jej miejscach zostały przygotowane łagodne zejścia do wody, a na zmęczonych czekają drewniane ławeczki. Po drodze można poczytać co nieco o bieszczadzkiej florze i faunie, gdyż wzdłuż ścieżki rozmieszczono tablice edukacyjne.

Po zatoczeniu pętelki wracacie do wiaty i jeśli to konieczne, korzystacie z drewnianej toalety, czy jak kto woli – wychodka.

Jeśli szukacie „atrakcje dla dzieci”, „Bieszczady szlaki z dziećmi”, „domki z kominkiem” czy „domki w Bieszczadach” i chcecie odpocząć  w wygodnym miejscu, serdecznie do Trzy Domki.

Życzymy miłych spacerów!

 

Sylwester 2017/2018 w przytulnym drewnianym domku, z kubkiem gorącego grzańca pachnącego goździkami i pomarańczą, z rozpalaniem drewna w kominku i rozkoszowaniem się potem mroźnym porankiem na drewnianym tarasie w perfekcyjnie czystym pachnącym mrozem powietrzu. Nie ma nic lepszego! Zapraszamy do Trzech Domków!

Szukaj

Kto jest online

Odwiedza nas 140 gości oraz 0 użytkowników.

wróć na góre
JSN Solid 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework